HAKKIMIZDA

1001 İş podcastini üç girişimci ve ihracatçı beraber hazırlıyor.

Ahmet Caner

E-ihracat Girişimcisi

2004’ten bu yana özel sektörde profesyonel satış ve pazarlama yöneticisi olarak çalışan Ahmet Caner, 15 yıldır dış ticaret ve 7 yıldır e-ihracat yapmaktadır. Amerika, Avrupa ve Körfez ülkeleri dahil 40’a yakın ülkeyi ziyaret etmiş, fuarlara katılmış ve ihracat yapmıştır.

Öğrenimine asistanlık bursu kazandığı ABD’nin Shippensburg Üniversitesinde devam etmiş, yüksek lisans (MBA/MIS) programını 2013 yılında tamamlamıştır. Üniversitede asistanlık görevinin yanı sıra Bloomberg TV sponsorluğundaki Finansal Okuryazarlık Projesi’ni yürütmüş ve çeşitli veri analitiği çalışmalarında görev almıştır.

Yeni müşteri kazanma oranını %100 artırabilen Analitik Pazarlama çalışması, Linkedin tarafından başarılı uygulama örneği seçilmiştir.

2011 yılında E-bay ve Amazon’da satış yapmaya başlamış ve “Mükemmel Satıcı” rozetini almaya hak kazanmıştır. Sadece online platformlarda değil, ABD yerel pazarlarında da Türk ürünlerini satmıştır.

2016 yılında Gazi Üniversitesinde ve Ankara Kalkınma Ajansında konuk eğitimci olarak e-ihracat pazarlama eğitimi vermiştir.

E-ihracatı Geliştirme Platformu www.e-ihracat.org’un kurucusudur.

2019 yılında e-ihracatçılara özel pazarlama çözümleri sunan Digitrink kurmuştur.

Burak Seyman

Amazon ile E-ihracat Danışmanı

Anadolu Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi, Hacettepe Üniversitesi’nde Hukuk okudum. Bunun dışında onlarca kursa ve yüzlerce etkinliğe katılarak kendimi geliştirdim. Her ay bir tane çevrimiçi kurs bitirme hedefiyle halen öğrenmeyi sürdürüyorum.

Dijital çıktıların çoğaltılabilirliği ve yayılabilirliği nedeniyle birçok işimi dijital sistemler üzerinden yürütüyorum ve bu tercihimin meyvelerini topluyorum. Örneğin hukuk öğrencisiyken derste notlarımı tablette tutup bu notlardan zihin haritaları hazırlamıştım, şimdi bu haritalar Hukuk Haritaları platformunda yüzlerce kişiye yardımcı oluyor.

Üniversite yıllarında kendimi tanıdıktan sonra girişimci olmaya karar verdim. Bu doğrultuda farklı işler denedim ve en sonunda Amazon ile e-ihracatta karar kıldım. Son iki-üç senedir de neredeyse her günüm Amazon ile geçiyor. ABD’de tescilini aldığım kendi markamın ürünleriyle 6.000’den fazla satış gerçekleştirdim, globalde 10’dan fazla ülkeye ulaştım.

2019’dan bu yana kişisel satış tecrübelerimden yola çıkarak şirketlere Amazon’da satış konusunda danışmanlık hizmetleri sunuyorum. 2020 yılı itibariyle de Optimazon markası altında Türkiye’nin Amazon ile e-ihracat kapasitesini artırmak için yazılar yazıyor ve videolar hazırlıyorum.

Kadir Köymen

Girişimci

Çocukluğundan beridir sanat sepet işlerle uğraşıp sinemacı olmaya çalışan Kadir Köymen üniversiteyi ailesinin yönlendirmesi ile İmalat Mühendisliği olarak İngiltere’de okumuştur.

2004 yılındaki mezuniyetinin ardından yıllarca sinema kulvarında yer edinmeye çalışsa da 2008 senesinde sinemacı olmaktan vazgeçip sinema ekipmanları üretimi ile ürün tasarımcılığına ve girişimciliğe soyunmuştur. Bu yoldaki girişimi zaman içinde edelkrone markasının oluşumuna sebep olmuştur ve bu firma altında kendisi pek çok yenilikçi ürün tasarlamıştır.

Son 5 yılda şirket yönetim ve organizasyon yapıları konusunda yenilikçi çalışmalar yapmıştır ve şirketini çalışan ve patron kavramlarından kurtarmaya çalışmıştır. Bu çalışmaları neticesinde 2019 Mayıs’ta kendi kurduğu şirketininin yönetiminden emekliye ayrılmıştır.

Bundan sonraki hedefleri arasında üretim, ihracat ve sermaye konularında bilinçlendirici içerikler üretmek olan Kadir Köymen, 1981 Giresun doğumludur, evli ve 2 çocuk babasıdır.